ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


Św. Faustyna
- patronka Łodzi

historia
regulamin
dane

wyniki 2013
wyniki 2014
wyniki 2015


patronat:

1

1

1

2

3


We wrześniu 2011r. z inicjatywy nauczycieli naszej szkoły rozpoczęto prace organizacyjne nad opracowaniem regulaminu, powołaniem Zespołu Organizacyjnego, Konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, który miałby za zadanie:

  • promowanie osoby świętej Faustyny - patronki miasta wśród dzieci i młodzieży
  • poszerzenie wiedzy oraz świadomości o osobie świętej. Szerzenie Kultu Miłosierdzia Bożego
  • reklamę naszej szkoły z myślą o przyszłym naborze uczniów do klas pierwszych.
Jaki jest herb miasta Łodzi, wiedzą chyba wszyscy. To po prostu łódka. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Łódź ma też swoja patronkę. Jest nią święta Faustyna.

W 1922 roku Helenka Kowalska wyjechała do Łodzi, by na służbie u zamożnych rodzin zarobić na własne utrzymanie i pomóc rodzicom. Dziś Helenka Kowalska - św. Siostra Faustyna - jest patronką Łodzi. Z takim wnioskiem wystąpiła Rada Miasta, a zaaprobował go w 2005 roku Ojciec Święty Benedykt XVI, wydając stosowny dekret.

Najbardziej znane miejsca w Łodzi związane z jej życiem to:
  • Kamienica przy ul. Abramowskiego 29 - od 1923 roku Helenka pracowała tutaj u Marcjanny Sadowskiej, właścicielki sklepu z artykułami spożywczymi przy ul. Abramowskiego 29 w Łodzi.
  • „Wenecja” - obecnie Słowackiego - w tym parku podczas zabawy tanecznej Helenka doznała widzenia umęczonego Jezusa, który miał jej wydać polecenie wstąpienia do zakonu.
  • Katedra Łódzka, w której Siostra Faustyna modliła się, leżąc „krzyżem” po balu.
Zadaniem uczestnika było wykonanie pracy plastycznej na temat wybranego miejsca i wydarzenia w Łodzi, związanego ze św. Faustyną.