ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


Wycieczka
zabytkoznawcza
do
Włoch.


Wstęp ...więcej

Florencja ...więcej

Rzym ...więcej

Wenecja ...więcej

Podsumowanie ...więcej



Włochy – od innej strony…

Włochy to nie tylko zabytki dawnych epok, to także centrum światowej mody i źródło inspiracji dla młodych projektantów. Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego kształci także przyszłych „designerów”. Uczniom zatem pobyt we Włoszech dostarczył bardzo wiele informacji o najnowszych trendach, które proponują najważniejsze domy mody – Dior, Gucci, Chanel, Prada oraz Miu Miu. Marki te mają w Włoszech swoje najbardziej ekskluzywne butiki. Kiedy ogląda się wystawy salonów w centrum Florencji, Wenecji czy Rzymu, to widać, że nawet aranżacje i dekoracje wystaw są prawdziwym dziełem sztuki. Można powiedzieć, że projektanci prezentują również najnowsze trendy w „wystawiennictwie”.

Dior zachwycił pomysłem na wykorzystanie motywów z tradycyjnych tkanin, tzw. toile de jouy. Posiadają one graficzne nadruki – sceny polowań, wydarzeń historycznych, motywy orientalne i mitologiczne. W scenografii wystaw motywy te rozwijane są nawet w trójwymiarowe obiekty i scenki.



Dla domu mody Gucci projektuje obecnie Alessandro Michele. Ubrania jego projektu wyglądają jak wygrzebane w „vintage shopach” albo jak stroje z planu jakiegoś filmu kostiumowego. Szczególne wrażenie robią adidasy jego projektu – ozdobione sztucznymi „brylantami”.

Prada zachwyciła „Pradamalią”, czyli „rodzinką tajemniczych stworzonek”. Jest to rodzaj surrealistycznego projektu – trzeba sobie wyobrazić,
że w Laboratoriach Prady naukowcy marki
z kreatywnego DNA stworzyli stado na wpół „robotycznych” i na wpół biologicznych stworzonek, które stanowią kwintesencję Prady. Jest ich siedem. Mają swoje imiona: Disco, Socks, Fiddle, Otto, Toto, Scuba oraz Spot. Są obdarzone nadnaturalnymi mocami. Wychowane w izolacji i w sterylnych warunkach – mają trójkątne serca. Teraz uciekły z laboratoriów i wypełniły butiki firmy.

Wystawy Chanel zapowiadają już wiosnę.
Prezentują bowiem tradycyjne kostiumy
w białych tonacjach w bardzo paryskim stylu,
z lekkimi cytatami z lat 60. XX wieku.

Wystawy Miu Miu zapowiadają natomiast lato.
Można na nich zobaczyć projekty z kolekcji
„Miu Miu Resort 2019”. Miuccia Prada zainspirowała się tym razem „lookiem” z lat 70. XX wieku – tj. stylistyką filmu Romana Polańskiego pt. „Dziecko Rosemary”.
W kolekcji widać aluzję do strojów Mii Farrow,
a dokładnie inspirację szlafroczkiem, w którym występowała w scenie finałowej. Prada adaptuje ją
do dzisiejszych warunków, tworząc z niej letni płaszcz. Będzie można go nosić zarówno do strojów kąpielowych, jak i do pracy. Zachwycają także mini rozkloszowane sukienki wykończone na dole boa.







Agnieszka Sowińska,
nauczyciel historii sztuki,
pomysłodawczyni wycieczki,
autorka tekstu

Karolina Woszczyk,
korekta i edycja tekstu