ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


Wycieczka
zabytkoznawcza
do
Włoch.


Wstęp ...więcej

Rzym ...więcej

Wenecja ...więcej

Włochy
– od innej strony… ...więcej

Podsumowanie ...więcej



FLORENCJA

Wycieczka zaczęła się od zwiedzania Florencji, miejsca, w którym narodził się renesans.

Pierwszym punktem był kościół Santa Maria Novella,
z fasadą projektu ważnego renesansowego architekta
– Leona Battisty Albertiego.

Kościół Santa Maria Novella we Florencji.
Następny etap podróży to Kościół Santa Trinita
– i oglądanie fresków renesansowego mistrza,
Domenico Ghirlandaia. Znajdują się one w Kaplicy (Cappella) Sassetti, a związane są z legendami franciszkańskimi.

Domenico Ghirlandaio,
freski w Kaplicy Sassettich we Florencji
Kolejnym punktem na mapie wycieczki był najstarszy
z florenckich, malowniczy Most Złotników, czyli Ponte Vecchio na rzece Arno.

Ponte Vecchio na rzece Arno
Następnym ciekawym zabytkiem był Palazzo Vecchio, czyli Ratusz Florencki, ozdobiony gotyckimi elementami – blankami i machikułami.

Palazzo Vecchio
W trakcie wycieczki można było przyjrzeć się kopii „Dawida” Michała Anioła, którą eksponowano przed wspomnianym ratuszem.

Kopia „Dawida” Michała Anioła
Kolejną budowlą przy Piazza della Signoria była Loggia dei Lanzi, w której znajdują się dwie słynne manierystyczne rzeźby

– „Perseusz z głową Meduzy” Celliniego

oraz „Porwanie Sabinek” Giambologniego.

Następnym miejscem, które można podziwiać we Florencji, jest kościół San Michele in Orto – Orsanmichele. W jego wnętrzu znajduje się ołtarz z obrazem „Madonny z Dzieciątkiem”. Jego autorem jest Bernardo Daddi. Obraz powstał w 1352 roku.

Bernardo Daddi, Madonna z Dzieciątkiem w San Michele in Orto
Spacer ulicami Florencji zakończył się w miejscu, w którym stoi „perła” tamtejszych zabytków, tzn. Katedra Santa Maria del Fiore. Jej kopuła, autorstwa Filippo Brunelleschiego, jest symbolem narodzin renesansu.

Katedra Santa Maria del Fiore
We wnętrzu katedry można podziwiać freski przedstawiające scenę Sądu Ostatecznego. Namalowane zostały na czaszy kopuły przez Giorgio Vasariego i Federico Zuccariego w latach 1572-1579.

Katedra Santa Maria del Fiore
W Katedrze Santa Maria del Fiore są także dwa słynne freski pochodzące z XV wieku. Przedstawiają konne pomniki kapitanów wojsk – Niccolò da Tolentino (autorstwa Andrea del Castagno) oraz sir John Hawkwooda (autorstwa Paola Uccella).

Paolo Uccello, fresk ukazujący Johna Hawkwooda

Andrea del Castagno, Portret Niccolò da Tolentino

Kolejnym etapem podróży było Baptysterium Florenckie. To właśnie konkurs na drzwi do tego budynku otwiera sztukę renesansu. Został on ogłoszony w 1401 roku.
A tematem artystycznej „rywalizacji” była ofiara Izaaka. Konkurs wygrał Lorenzo Ghiberti. Artysta wykonał drzwi odlane w brązie i pozłacane. Przedstawił na nich sceny
z życia Chrystusa. Michał Anioł nazwał je „Drzwiami Raju”.

Baptysterium Florenckie


Zdjęcie wykonane przed Baptysterium Florenckim.
Spacer po Florencji zakończył się wizytą w Galerii Uffizi – w jednym z najstarszych muzeów w Europie, w którym można oglądać najbardziej cenione arcydzieła malarstwa, np. dzieła Giotta, Piero della Francescia („Portret Księcia Frederica da Montefeltro”, „Portret Battisty Sforzy”), Sandra Botticellego („Narodziny Wenus”, „Primavera”), Leonarda da Vinci („Zwiastowanie”, „Chrzest”, szkic „Pokłon Trzech Króli”), Michała Anioła („Święta Rodzina”), Rafaela („Madonna ze szczygłem”, „Papież Leon X z kardynałami”), Albrechta Dürera („Pokłon Trzech Króli”), Tycjana („Wenus z Urbino”, „Portret papieża Pawła III z nepotami”), Parmigianina („Madonna z długą szyją”), Caravaggia („Bachus”, „Meduza”), a także Bronzina czy Rembrandta. I są to tylko niektóre wymienione dzieła… Wizyta w muzeum stała się doskonałą okazją, by przyjrzeć się oryginalnej kolorystyce, technikom malarskim, fakturom oraz duktowi pędzla. Było to niezwykłe doświadczenie, które uzupełniało uczniowską wiedzę.

Pamiątkowe zdjęcie w Galerii Ufizzi

Tutaj – „Madonna ze szczygłem” Rafaela – w Galerii Uffizi.






Agnieszka Sowińska,
nauczyciel historii sztuki,
pomysłodawczyni wycieczki,
autorka tekstu

Karolina Woszczyk,
korekta i edycja tekstu