ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


70-lecie
łódzkiego
plastyka





Gabara Agnieszka
- kl. IIIA LP

laureatka konkursu
na plakat
70-lecie
Łódzkiego
Plastyka




Patronat:





Kiedy spojrzymy na siedemdziesiąt lat istnienia szkoły, zauważymy, że mimo licznych przeprowadzek, zmian historycznych i oczekiwań z nią związanych, nasza placówka skupiała się przede wszystkim na indywidualnym rozwoju ucznia, na kształtowaniu jego talentów i wrażliwości. To wszystko mogliśmy dostrzec na gali, która odbyła się 16 października w Kinie Szpulka w Łódzkim Domu Kultury.


Główną uroczystość rozpoczęło Studio 03 Łódzkiej Sceny Plastycznej, które zaprezentowało przedstawienie pt. „Alegoria”. Zgodnie z jego założeniem – w sztuce teatralnej najistotniejsze jest światło, dźwięk i ruch, spełniające ważną rolę w kształtowaniu nowych form oddziaływania. Po przedstawieniu, prowadzący galę – red. J. Targowski, przywitał licznie zgromadzonych gości, przedstawił Studio 03 oraz autora spektaklu, wicedyrektora ZPSP – Pawła Nowakowskiego. Uroczyste wprowadzenie sztandaru Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych rozpoczęło oficjalną część ceremonii.


Nasza szkoła śledzi zmieniające się trendy w edukacji. Pragnie odpowiadać na wyzwania współczesności, a także podkreślać rolę sztuki w życiu społecznym. Zostało to zaakcentowane w przemówieniach p. Marcina Walickiego i p. Witolda Paprockiego – wicedyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, który jako pierwszy pogratulował naszej społeczności obchodzenia tak doniosłego jubileuszu i wyraził uznanie dla wielu inicjatyw podejmowanych przez szkołę.


Dla Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych bardzo ważne stało się zaistnienie w świadomości mieszkańców Łodzi, a także na forum krajowym i międzynarodowym. Realizuje to zadanie na Targach Edukacyjnych oraz w trakcie plenerów ogólnopolskich, w których młodzież zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia. Dla promocji szkoły istotne są również konkursy – m.in. Biennale Sztuki Komputerowej (pomysłu Witolda Justyny), Międzykulturowe Poszukiwania w Sztuce (pomysłu Piotra Izydorczyka), „Mały Makuś”, a także ten poświęcony św. Faustynie. Ważna jest również współpraca kulturalna z innymi szkołami artystycznymi w mieście.


W czasie gali pojawił się także akcent nostalgiczny. W wypowiedziach absolwentów szkoły, zarejestrowanych przez p. Izabelę Zielińską na filmie-dokumencie, znalazły się fragmenty wspomnień dawnych uczniów ZPSP. Przybliżyły one atmosferę minionych lat. Wypowiadali się m.in. Krzysztof Rynkiewicz, Ewa Latkowska, Lesław Miśkiewicz, Zdzisław Olejniczak, Grażyna Olczyk, Paweł Nowakowski oraz Piotr Izydorczyk. 70 lat historii szkoły to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzyli – uczniowie i nauczyciele. Nie sposób wymienić wszystkich osób uczących w Łódzkim Plastyku. Wśród nich znaleźli się ci, którzy zapracowali na miano „ulubieńców”. Takich nauczycieli wspomina się z sentymentem. W nagranych wspomnieniach pojawiały się nie tylko niezwykłe i barwne osobowości pedagogów, ale także epizody związane ze szkołą. Dzięki nim powrócił duch wydarzeń z minionej epoki, np. kanapki serwowane podczas przerw w egzaminach i bale, które przeszły już do historii.


W trakcie oficjalnej gali ZPSP złożono najlepsze życzenia. Gratulacje słyszeliśmy z ust kolejnych mówców – p. Tomasza Treli, wiceprezydenta miasta Łodzi, p. Gregoire Brault, dyrektora Alliance Francaise w Łodzi, p. Eduarda Shvaiko, radcy Ambasady Republiki Białorusi w Polsce oraz dyrektora Centrum Kulturalnego Białorusi w Polsce, p. Izabeli Przecherskiej-Banaszczyk, wizytatora Regionu Łódzkiego CEA w Łodzi, p. Włodzimierza Gorzelańczyka, starszego wizytatora zakresu ogólnopolskiego ds. szkół plastycznych CEA w Warszawie, p. Eleonory Kujawy-Stebel, wizytatora zakresu ogólnopolskiego ds. szkół niepublicznych CEA w Warszawie, p. Andrzeja Jaskólskiego, prezesa zarządu firmy Akademia Architektury, p. Agnieszki Michałowskiej-Stasiak, prezesa Oddziału ZNP Łódź Bałuty oraz p. Adama Radonia, naszego absolwenta i dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.


W trakcie uroczystości p. Marcin Walicki podziękował za trwającą od lat współpracę – dyrektorom, m.in. B. Andrysowi, W. Justynie, E. Czajce, M. Sierakowskiej, M. Bosek, prezesowi zarządu ZPAP w Łodzi – M. Ptyci, Krzysztofowi Rajpoldowi i Agnieszce Chorąży. W imieniu dyrektorów szkół plastycznych głos zabrał p. Marian Olejniczak (Liceum Plastyczne w Zduńskiej Woli). Uhonorowano również kwiatami jednego z najstarszych absolwentów – p. Andrzeja Waleckiego.


Projekcja filmu autorstwa Joanny Proszak „uwieńczyła dzieło” w czasie gali – przybliżyła historię naszej szkoły – jej kolejne siedziby i dokonania. Przedstawiła najbardziej znanych absolwentów. Zaprezentowała archiwalne zdjęcia, współczesny wygląd szkoły i działalność pracowni artystycznych. Na zakończenie uroczystości najmłodsi uczniowie zaprosili gości na wystawę prac, którą pokazano w Galerii Nowej w Łódzkim Domu Kultury.


Zapraszamy do galerii - ...więcej