ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


UROCZYSTE
ROZPOCZĘCIE
ROKU
SZKOLNEGO
2021/2022


Początek roku szkolnego

Wicepremier Piotr Gliński wziął udział
w rozpoczęciu roku szkolnego w łódzkich szkołach


W środę – 1 września – odbyło się oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego. Zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, by wspólnie powitać nadchodzący czas. Uroczystość została podzielona na kilka etapów – oddzielnie spotkały się klasy pierwsze (Ia, Ib, Ic PLSP), drugie (IIa, IIb PLSP), trzecie (IIIa LP, IIIb PLSP) i maturzyści (IVa, IVb, IVc LP, VI OSSP). Wszystko po to, aby początek roku szkolnego przebiegał w bezpiecznych i komfortowych, pod względem sanitarnym, warunkach.

„1 września to początek II wojny światowej. Wiem, że nie zawsze chcemy wracać do przeszłości. Pamiętajmy jednak o tamtych ludziach i pokoleniach, które żyły w bardzo trudnych czasach. Cieszmy się i doceniajmy to, że możemy się rozwijać, a także realizować swoje pasje” – mówił Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. My również uczciliśmy tę ważną datę, pamiętając, że w 1939 roku wielu uczniom nie było dane kontynuować swojej edukacji, ponieważ wojna w okrutny sposób ją przerwała.

Początek roku szkolnego jest zawsze szczególny dla pierwszych klas. To dla nich bardzo emocjonujący moment, ponieważ po raz pierwszy spotykają się ze swoimi wychowawcami, kolegami i koleżankami, z którymi spędzą pięć lat. Początek roku jest także wyjątkowy dla maturzystów. Przed nimi bowiem wymagający okres, który zostanie uwieńczony egzaminem „dojrzałości” oraz dyplomowym.

Tegoroczną uroczystość uświetnił Ireneusz Rolewski, absolwent „Łódzkiego Plastyka”. Ten młody artysta, z którego jesteśmy dumni, opowiedział nam o kopii obrazu Jana Matejki, nad którą pracował i zaprosił nas do Muzeum Historycznego Skierniewic, byśmy mogli zobaczyć ukończoną – „Bitwę pod Grunwaldem”.

Zaszczycił nas także, wspomniany wcześniej, wicepremier – Piotr Gliński, który złożył życzenia całej społeczności szkolnej – „Chciałbym pogratulować wszystkim, którzy sprawiają, że system szkół artystycznych tak dobrze się rozwija. Korzystajmy z tych możliwości, doceniajmy je, pamiętając, że zawdzięczamy je naszym przodkom, którzy 82 lata temu stanęli do walki o wolność Polski. Życzę wszystkim uczniom wielu sukcesów w nowym roku szkolnym. Aby je osiągnąć, potrzeba często wytrwałości i jej również życzę, ponieważ sztuka i kultura odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu narodu”.

My także przyłączamy się do tych słów. Pamiętajmy, że „rozwijamy się tylko wtedy, kiedy stawiamy przed sobą nowe wyzwania”, niech zatem nowy rok szkolny 2021/2022 obfituje w szanse, które wyzwolą w nas kreatywność, entuzjazm i motywację, dzięki którym spełnimy marzenia.

Karolina Woszczyk