ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


Karnawał
mitów


Karnawał mitów

Japońska, hinduska, egipska, grecka i słowiańska... Ta ostatnia królowała w piątek. Mitologia. 29 października w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi odbył się „Karnawał mitów” zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Przewodziła mu Natalia Walczyk (kl. IIIa LP) i wspierająca ją Maria Gryndel (kl. IIa PLSP). Działania koordynowała Karolina Woszczyk, opiekun Samorządu Uczniowskiego. W trakcie imprezy wystąpił także zespół wokalny, który wykonał kilka piosenek, m.in. pieśń nordycką oraz utwór „Nie zero a heros” z filmu animowanego „Herkules”.

Jaka idea kryła się za wydarzeniem? Klasy przebierały się w stroje nawiązujące do wybranych kręgów kulturowych, chcąc przybliżyć tradycję i wierzenia dawnych społeczności. Przedstawiały ponadto scenki ilustrujące wybrane mity. Poznaliśmy więc historię egipskiego Ozyrysa, Izydy, Horusa i Seta. Przypomnieliśmy sobie również starosłowiański obrzęd dziadów, spopularyzowany przez Adama Mickiewicza, a także panteon greckich olimpijczyków z Zeusem na czele.

W czasie „Karnawału mitów” prym wiodła słowiańszczyzna. W szkole pojawiły się rusałki, dziewanny, marzanny, nocnice, laskowce... Nie dziwi nas to, ponieważ niektóre postacie znamy także z literatury – chociażby z książek Andrzeja Sapkowskiego. Saga o „Wiedźminie” obfituje w bohaterów pochodzących z mitologii słowiańskiej, w istoty wywodzące się z wielu ludowych podań. Choć, trzeba pamiętać, że występują w niej również zapożyczenia z innych kultur, np. z legend arturiańskich.

„Karnawał mitów” był zatem doskonałą okazją, by poznać wierzenia i zwyczaje dawnych ludów oraz, by sięgnąć do tekstów kultury, które czerpią z mitologii różnych społeczności. Stał się poza tym świetną zabawą, w trakcie której uczniowie wykazali się kreatywnością, przygotowując stroje i scenki mitologiczne.

Karolina Woszczyk