„WIZJE CZASU II”
25 lipca 2019 roku odbył się wernisaż wystawy „Wizje czasu II”. To projekt artystyczny, który można zobaczyć w Galerii Stara Prochownia w Warszawie (w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej).
|
|
Na ekspozycji zaprezentowano prace zarówno doświadczonych, jak i młodych artystów. Pojawili się:
- Joanna Ćwiek – fotografia;
- Bożena Kuzio Bilska – tkanina artystyczna;
- Paweł Nowakowski – rysunek;
- Orszyn – malarstwo;
- Agnieszka Potucha – grafika warsztatowa;
- Krzysztof Ryfa – malarstwo;
- Aleksandra Alexit Tropisz – grafika cyfrowa;
- Joanna Wyrostkiewicz – rzeźba.
Mottem wystawy stała się myśl zaczerpnięta z buddyzmu: „Rozpoznaj wszystkie zjawiska jako iluzje: złudne, podobne do tęczy lub odbicia księżyca na wodzie. Wszystko, co postrzegamy, wszystko, co teraz wydaje się tak rzeczywiste – jakże może być realne, skoro się zmienia?”.
Słowa doskonale oddają sens prac, które można oglądać w Galerii Stara Prochownia. Ich autorzy starali się uchwycić nietrwałe i zmienne zjawiska, wpisane w naszą rzeczywistość. Ideą projektu jest bowiem pokazanie świata w jego „wanitatywnym”, ulotnym i efemerycznym wymiarze. Prace są „dotknięciem rzeczy złudnie racjonalnych, namacalnych, a także logicznie niezrozumiałych czy niekompletnych”.
Projekt wystawy „Wizje czasu” to połączenie sztuk wizualnych – fotografii, malarstwa, rysunku oraz tkaniny artystycznej. „Czas”, ujęty przez pryzmat odmiennych doświadczeń, przeżyć i wrażliwości twórców, nabiera realności. To, co iluzoryczne i oniryczne, materializuje się. „Wizje czasu – pozwalają wniknąć w sen, w rzeczywistość i w nierzeczywistość umysłu”.
Aby poznać tę „wizję” warto odwiedzić warszawską galerię. Sama Stara Prochownia ma ciekawą historię. Sięga ona 1581 roku. Budynek został wówczas przeznaczony na Basztę Mostową – wieńczył pierwszy w Polsce i najdłuższy w tym czasie w Europie most. Przez lata pełnił różne funkcje („Depositorium Prochowego Koronnego”; więzienie – „Dom Poprawy”; Ośrodek Ognisk Wychowawczych).
Bogata historia Starej Prochowni ma duży wpływ na jej atrakcyjność. Organizowane są w niej istotne dla Warszawy wydarzenia – tworzone we współpracy z ośrodkami edukacji kulturalnej, szkołami czy organizacjami pozarządowymi. Od 2006 roku odbywają się tutaj wystawy profesjonalnych twórców sztuki współczesnej (polskiej i zagranicznej). Ta niekomercyjna galeria jest także miejscem spotkań dzieci i młodzieży z kulturą (w ramach programu „Lekcja w Galerii”).
Paweł Nowakowski
Karolina Woszczyk
***
Zapraszamy na wystawę „Wizje czasu II”!
Galeria Stara Prochownia, Warszawa, ul. Boleść 2
Godziny otwarcia: od 13:00 do 20:00