ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


Warsztaty
artystyczne
„Multimedia
w
sztuce”


Warsztaty artystyczne
"Multimedia w sztuce".

W dniach od 16 do 18 listopada uczennice Klaudia Kędzia (IIIA LP), Paulina Lange (IIIA LP) oraz Joanna Gaj (IIA LP) wraz z nauczycielką realizacji intermedialnych – mgr Joanną Proszak – wzięły udział w kolejnej edycji warsztatów artystycznych „Multimedia w sztuce”, organizowanych przez Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach.

Tegoroczne spotkanie poświęcone było animacji 2D, 3D i edycji wideo. Pierwszego dnia po inauguracji uczniowie mogli wysłuchać wykładu przeprowadzonego przez absolwentki Liceum Plastycznego w Katowicach, a obecnie studentki Szkoły Filmowej w Łodzi – Wydziału Animacji – Justyny Pazdan i Michaliny Musialik. Prezentacja była wprowadzeniem do warsztatów. Studentki przedstawiły zasady rekrutacji na studia, opowiedziały o swojej twórczości, o podstawach tworzenia filmów animowanych, a także zaprezentowały wybrane dzieła w różnych technikach animacji (filmy „Zaczyn”, „Kocham Cię na zabój”, „Ja, zwierzę”, „Zamieniamy się w przyrodę”, „Bestia”, „Vanilla Relationship”, „Świadomość Kota” oraz „Mechanizm negacji”). Kolejnym punktem pierwszego dnia były warsztaty przeprowadzone przez Sławomira Salmanowicza, twórcę studia 4E, certyfikowanego trenera – 3ds max, DaVinci Resolve, Adobe Premiere, After Effects.

Po przedstawieniu zasad działania studia filmowego zapoznaliśmy się z pracą w programie DaVinci Resolve, będącego połączeniem zaawansowanego korektora koloru profesjonalnego wielościeżkowego edytora. Dzięki jednemu systemowi mogliśmy edytować, poprawiać kolor i wykańczać materiał. DaVinci Resolve jest całkowicie skalowalny i niezależny od rozdzielczości, więc może być używany na planie, w małych studiach bądź połączony z innymi urządzeniami w produkcjach hollywoodzkich. Program funkcjonuje w wersji darmowej i z powodzeniem może zostać zastosowany do pracy na zajęciach w szkole.

Drugi dzień był poświęcony edycji 3D, pracy z programem 3ds max 2017 oraz narzędziem do programu – Vray. Na czas warsztatów tworzyliśmy w wersji trial 30-dniowej. Pracę w środowisku 3D przedstawił nam ponownie Pan Sławomir Salmanowicz. Uczniowie poznali podstawy projektowania w programie. Zaprezentowane zostały zasady tworzenia obiektów trójwymiarowych, ich edycja, animowanie oraz eksportowanie do projektów multimedialnych. Sam program oferuje całą gamę zaawansowanych narzędzi, które, w połączeniu z przyjaznym interfejsem, doskonale nadają się do pracy zarówno początkujących użytkowników jak i profesjonalistów. Wśród nich znaleźć można rozbudowany system animacji postaci dwunożnych, symulacji fizyki, a także funkcje do kontroli animacji za pośrednictwem diagramów. 3ds max najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia animacji postaci w grach komputerowych i filmów. Z jego pomocą powstała m.in. polska animacja pt. „Katedra”.

Ostatniego dnia uczniowie mogli wysłuchać wykładu poświęconego najlepszym animacjom z ostatnich 10 lat katowickich warsztatów multimedialnych. Wygłosił go Ireneusz Kaznocha, absolwent Wyższego Studium Zawodowego Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi (1987). Artysta pracował na planie filmu fabularnego „Europa, Europa”, współpracował przy produkcji filmów „Schodami w górę, schodami w dół”, „Korczak”, „Śmierć jak kromka chleba”. W latach 2008-2016 był drugim kierownikiem produkcji serialu „Ojciec Mateusz”.

Po przedstawieniu animacji poprzednich edycji przyszła pora na te nadesłane w tym roku. Filmy były prezentowane w kolejności alfabetycznej miast, a temat brzmiał – „Moje miejsce”. Mogliśmy zobaczyć animacje wykonane tradycyjnymi technikami 2D i filmy z elementami teatru lalek. Każdy z uczniów inaczej zinterpretował narzucony temat. Naszą szkołę reprezentowała Joanna Gaj z animacją „Mind place”. Dzieło, jak i sama autorka, zostały odebrane bardzo pozytywnie. Szczególnie podobało się wszystkim połączenie muzyki i obrazu w filmie. Usłyszeliśmy gratulacje i życzenia powodzenia.

Tegoroczna edycja „Multimediów w Sztuce” była zwycięska dla Liceum Plastycznego ze Zduńskiej Woli. Szkoła wygrała niezwykle dowcipną i trafną animacją pt. „TETRIS”. Poza konkursem uczniowie, a także pedagodzy mieli okazję zintegrować się, wymienić doświadczeniami, porozmawiać o swoich pasjach, a także nawiązać nowe relacje zawodowe i towarzyskie.

Zapraszamy do galerii: ...więcej,