ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


VI
Edycja
Festiwalu
Kinetycznej
Sztuki
Światła
„Light
Move
Festival
2016”


VI Edycja Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła
„Light Move Festival 2016”


„(...) ja nic nie robię, tylko sobie chodzę po Łodzi i patrzę, jak ona mi rośnie…”
(cytat z filmu „Ziemia obiecana”)


Fundacja „Lux Pro Monumentis”, organizator „Light Move Festival”, zaprosiła naszą szkołę do współpracy. Był to „debiut” Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w tej imprezie. Nasi uczniowie, w ramach festiwalu, wykonali instalację świetlną, która została umieszczona w Pasażu Rubinsteina w Łodzi.

Festiwal odbył się w dniach 7-9 października 2016 roku. Uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi przygotowali projekty graficzne, które odpowiadały głównemu tematowi imprezy – „Sen, marzenia i koszmary senne”. Realizacje wykonano na 9 kulach podświetlonych od wewnątrz diodami ledowymi. Tak powstało pięć kul o średnicy 90 cm i cztery kule o średnicy 70 cm.

W całym przedsięwzięciu uczestniczyło 61 uczniów z klas: II OSSP, III OSSP, VI OSSP, IIIa LP, IIIb LP oraz IVa LP. Wszystkie projekty powstały w pracowniach:
- podstaw multimedialnych (prowadząca Jolanta Mastalerz);
- rysunku i malarstwa (prowadząca Anna Czekay);
- rysunku i malarstwa (prowadząca Marlena Szymczyk);
- rysunku i malarstwa (prowadzący Paweł Nowakowski).

Kapituła Festiwalu, po obejrzeniu wszystkich prac, wybrała do realizacji projekty następujących uczniów:
- Wiktoria Szeląg, Oliwia Kozłowska - kl. II OSSP;
- Barbara Papoulaki, kl. II OSSP;
- Oliwia Majewska, kl. III OSSP;
- Paulina Sęk, kl. III OSSP;
- Mateusz Kucejko, kl. III OSSP;
- Nikoletta Pawlak, kl. VI OSSP;
- Aleksandra Sowa, kl. VI OSSP;
- Martyna Łuszczyńska, kl. IVa LP;
- Agnieszka Nowicka, kl. IVa LP.

Wybrane projekty pochodzą z pracowni rysunku i malarstwa (Pawła Nowakowskiego oraz Anny Czekay). Ich realizacja trwała od 19 września do 4 października 2016 roku przy ul. Piotrkowskiej 113. Wykonanie samych prac wywołało satysfakcję i radość tworzenia wśród uczniów.

Organizatorzy zapewnili wszelkie materiały plastyczne, a także zobowiązali się do umieszczenia loga naszej szkoły na portalu społecznościowym (Facebooku) i na stronie internetowej Light Move Festival 2016.

Łódź w czasie trwania imprezy odkryła swoje barwne oblicze. Stała się rozświetlona, kolorowa i tętniące życiem... Dzięki artystom z kraju i z zagranicy wydobyła piękno związane z miejską historią, tradycją i architekturą.

W czasie imprezy pokazano ponad 40 atrakcji festiwalowych. Pojawiło się 55 artystycznie iluminowanych kamienic. Miejskie parki – w „świetle, którym oddychasz” – zmieniły jesienny weekend w niezapomnianą przygodę. Instalacja świetlna, którą wykonali uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi, wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród wielu tysięcy oglądających.

Ukazane realizacje plastyczne, bardzo różnorodne i ciekawe w zastosowanych środkach wyrazu, pokazały, jak niesamowitą wyobraźnię mają młodzi plastycy. Świetlne kule znakomicie wkomponowały się w wyznaczoną przestrzeń Pasażu Rubinsteina w Łodzi.

***

Szczególne podziękowania należą się p. Dyrektor – Annie Perlińskiej, bo to dzięki jej inicjatywie nawiązana została współpraca z organizatorami Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła. Gratulacje muszą przyjąć również uczniowie, którzy kreują wizerunek szkoły na zewnątrz, a także nauczyciele, którzy przez wiele dni opiekowali się młodymi artystami.

Mamy nadzieję, że w czasie następnej edycji festiwalu rozbudujemy swój potencjał twórczy – i nasze realizacje plastyczne będą jeszcze bardziej zauważalne w przestrzeni Łodzi.

Zapraszamy do galerii: ...więcej,