ZPSP ZPSP E-dziennik Kontakt Mapa strony
 


Dzień
Nauczyciela


Dzień Nauczyciela

Aleksander Fleming powiedział – „Narodziny nowego zazwyczaj poprzedza jakieś banalne wydarzenie z życia. Newton spostrzegł spadające jabłko, James Watt zaobserwował jak kipi woda w kociołku, Roentgenowi zmętniała klisza fotograficzna. Ale wszyscy ci ludzie mieli wiedzę tak rozległą, że umieli z banalnych zdarzeń wyciągnąć rewelacyjne wnioski”. Trudno nie zgodzić się ze zdaniem wybitnego lekarza i bakteriologa. Jednak trzeba przyznać, że w procesie nauczania ważną rolę odgrywają także nauczyciele. Dzień Edukacji Narodowej jest ich świętem. Dzięki niemu pracownicy oświaty, oddani działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, mogą poczuć się szczególnie docenieni i zauważeni przez swoich wychowanków.

„Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca” została utworzona w 1773 roku. Była to pierwsza w Europie państwowa instytucja oświatowa. Stała się ona pierwowzorem obecnego ministerstwa. Podlegały jej szkoły wyższe, średnie i elementarne. Dzięki niej powstały pierwsze seminaria, kształcące nauczycieli, nowoczesne programy nauczania, kładące nacisk na zagadnienia humanistyczne oraz matematyczno-przyrodnicze, a także podręczniki do wszystkich przedmiotów.

Historię Komisji Edukacji Narodowej przypomniała młodzież zgromadzona w sali Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi. 14 października jest wprawdzie wolny od zajęć lekcyjnych, jednak tego dnia odbyła się uroczysta gala, w czasie której uczniowie podziękowali nauczycielom za pracę i trud, jaki wkładają w nauczanie. Zrobili to „śpiewająco”. Klasa VI OSSP zaprezentowała bowiem piosenkę, którą dedykowała pedagogom. I tak dyrektor szkoły – Anna Perlińska – dowiedziała się z niej, że: „Pani od francuskiego, podporą jest każdego. Codziennie, codziennie rządzi szkołą, zawsze jest wesołą. Bo wesoła ta szkoła... ta szkoła”, zaś wicedyrektor ds. artystycznych – Paweł Nowakowski – usłyszał, że jest „boski”. Utwór, utrzymany w tonie humorystycznym, żartobliwym, rozbawił nauczycieli. Wszyscy przyznali, że klasa VI OSSP przygotowała „profesorom” bardzo sympatyczną niespodziankę.

W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej świętowaliśmy także powołanie nowego Samorządu Uczniowskiego. Wybory do niego odbyły się 13 października. Zostały poprzedzone kampanią, którą prowadzili zainteresowani uczniowie. Przez kilka tygodni starali się „zareklamować” siebie, by zyskać zwolenników, którzy oddaliby na nich swój głos. Komisja, składająca się z p. Małgorzaty Deki, p. Elżbiety Sójty oraz Aleksandry Sowy, podliczyła głosy i przedstawiła skład Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącą została Maria Jakubowska, która zwyciężyła wybory. Aleksandra Sowa oficjalnie przestała pełnić tę funkcję. Był to moment uroczysty. Maria cieszyła się ze swojego sukcesu, Ola ukradkiem ocierała łzy wzruszenia... Przez ostatnie lata to ona współpracowała z nauczycielami i rodzicami, pomagając przy organizacji różnych imprez okolicznościowych i angażując się w pracę szkoły.

Dzień Edukacji Narodowej to również przyjęcie klas pierwszych do grona społeczności Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi. Uczniowie złożyli oficjalne ślubowanie, w którym deklarowali, że zawsze i wszędzie będą godnie reprezentować szkołę, dbać o jej dobre imię i utrwalać jej chlubne tradycje. Chrzest „pierwszaków” został przełożony na 31 października. Zorganizują go klasy drugie.

Zapraszamy do galerii: ...więcej,

Karolina Woszczyk